JD، دومین شرکت بزرگ تجارت الکترونیک چین، در ماه نوامبر 2018 یک ربات راننده مجهز به هوش مصنوعی را معرفی کرد که می تواند تا 5 کیلومتر از مبدا آن کالا را تحویل دهد.

وسیله نقلیه مستقل تحویل خانه که می تواند با تایید هویت صورت باز شود، کمک به JD در مقابله با کمبود نیروی کار و افزایش سریع دستمزدها در صنعت تدارکات چینی است.

پایگاه تدارکات JD در Changsha، استان هونان، ناوگان اولیه را از 20 روبات در پایان ماه نوامبر منتشر کرد. علاوه بر هوش مصنوعی، ربات چهار چرخ که تقریبا اندازه یک سبد گلف کوچک است با دوربین ها و سنسورها مجهز است و در حالی که از موانع جلوگیری می کند، مانع عبور ترافیک و رد سیگنال های راه می شود. هر یک از این ربات ها دارای 22 بخش است که مشتریان می توانند با استفاده از یک رمز عبور یا احراز هویت صورت باز شوند. اگر مشتری نتواند آیتم خود را در یک زمان معین حذف کند، تحویل مجدد و ربات به مقصد بعدی منتقل می شود. 

ایستگاه نظازتی در Changsha می تواند تا 2000 قطعه در روز رسیدگی کند و تمام تحویل های ربات را می توان در زمان واقعی از طریق یک سیستم کامپیوتری نظارت کرد. 

علاوه بر انبارهای خودکار، JD همچنین توسعه سایر سیستم های تحویل بدون سرنشین را افزایش می دهد. در ماه سپتامبر، اولین بار حمل و نقل خرچنگ های مودار توسط هواپیماهای بدون سرنشین آغاز شد. مقامات JD ادعا می کنند که سرویس جدید موجب افزایش تقاضا برای خرچنگ ها شده است، زیرا می تواند خلاقیت را بهتر از تحویل زمین حفظ کند.

رقیب JD Alibaba Group Holding همچنین به افزایش اتوماسیون خود ادامه می دهد و حداقل 100 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در عملیات تدارکات خود سرمایه گذاری خواهد کرد. شرکت تابعه آن، Cainiao، در حال حاضر سرعت توسعه انبارهای بدون سرنشین و روبات های مجهز به AI را افزایش می دهد.

خدمات بزرگی برای افزایش تقاضا در فصول خرید فصلی افزایش می یابد. اگر این روند همچنان ادامه داشته باشد، مشتریان آنلاین می توانند عقب ماندگی کنند، به سرعت روبات ها و AI را به سمت خط مقدم صنعت تدارکات سوق می دهد.