IIoT، اینترنت صنعتی چیزها، صنعت کشاورزی را تغییر می دهد. کشاورزان امروز احتمالا از تجهیزات متصل به اینترنت برای بهینه سازی فرایندهای مختلف در اطراف مزارع خود برای افزایش بهره وری استفاده می کنند. ببینید که چگونه مزارع به لطف IIoT به دقت در حال تبدیل شدن هستند.
هواپیماهای بدون سرنشین جایگزین انسان برای کاشت محصولات

هواپیماهای بدون سرنشین، ربات های هوایی و ربات های متحرک، می توانند چندین آزمایش بر روی محصولات انجام دهند تا تعیین کنند که آیا رطوبت کافی و به درستی رشد می کنند. با آزمایش های خاک، هواپیماهای بدون سرنشین حتی می توانند سلامت گیاه را کنترل کنند. هواپیماهای بدون سرنشین مبتنی بر زمین ممکن است به علت نیاز به خاک بیافتند و هواپیماهای بدون سرنشین هواپیما می توانند جایگزین گردنده های هواپیما شوند. مزارع هوشمند با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، کارآمدتر و مستحکم تر از مردم برای کارهای پر زحمت کاشت و نظارت بر مزرعه می شوند.


نظارت بر دامداری می تواند حیوانات را از بسیاری آسیبها حفظ کند.

مزرعه IIoT می توانند از نظارت هوشمندانه دامداری خود استفاده کنند. با سنسورهای حیوانات و گیرنده های بی سیم در اطراف مزرعه، صاحبان می توانند به سرعت دام ها را شناسایی کنند که ممکن است بیمار باشند. هرچه سریعتر یک حیوان بیمار از بقیه گله جدا  شود،  احتمال گسترش بیماری میان باقی آنها کاهش می یابد. یک ابزار از JMB North America از یک سنسور استفاده می کند که  زمان زایمان گاو باردار را تعیین می کند. به محض این که این اتفاق می افتد، توسط یک سیگنال این خبر را میدهد. از آنجا که دامداران مجبور نیستند به طور مداوم مانع گاو باردار شوند، می توانند از زمان خود برای چیزهای دیگر استفاده کنند و نگران نباشند در مورد صرف شب های بی خوابی در انتظار تولد گوساله باشند.


کنترل آفات بدون نیاز به آفت کش ها

دوربین ها و سنسورها در این زمینه بیش از تماشای گاو هستند. این دستگاه ها همچنین می توانند محصولات کشاورزی را برای نشانه های حمله آفتی نظارت کنند. در حالی که یک حشره چند محصول را خراب نخواهد کرد، صدها نفر خواهند بود. هنگامی که سطوح آفات بحرانی می شود، حسگرها به کشاورز هشدار می دهند. گزینه دیگری اجازه می دهد تا سنسورها به طور خودکار فرمون را بر روی محصول پراکنده کنند. این فرومون ها باعث کاهش جمعیت آفات بدون استفاده از آفت کش ها سمی می شود.


حفظ بیشتر آب

حفاظت از آب در حال حاضر تمرکز برای کشاورزان در کشورهای خشک سالی مثل کالیفرنیا است. با این حال، کشاورزان آینده همچنین نیاز به راه هایی برای کاهش مصرف آب به عنوان جمعیت جهان را افزایش می دهد، در نتیجه افزایش تقاضا برای هر دو مواد غذایی و آب شیرین. کاهش بیش از حد آبی می تواند باعث کاهش عملکرد محصول شود. مزارع هوشمند با استفاده از سنسورهای خاک برای نظارت بر سطوح رطوبت، راه را برای این کار دارند. هنگامی که خاک به سطح خشکی می رسد، سنسورها آبیاری را به محل می رسانند. آب فقط به اندازه کافی بلند می شود تا زمین را به سطح لازم رطوبت بازگرداند. این بدان معنی است که استفاده از مقادیر لازم آب صرفه جویی در ضایعات بدون کاهش محصول.


گلخانه های هوشمند خود را قدرتمند میکنند.

گلخانه های هوشمند می توانند نه تنها محیط زیست را برای گیاهان کنترل کنند، بلکه به تولید کننده های انرژی تبدیل می شوند. گلخانه های خورشیدی تولید برق خود را از خورشید در حالی که هنوز اجازه می دهد کافی نور خورشید برای رسیدن به گیاهان برای رشد مورد انتظار است. UC سانتا کروز گلخانه ها را با سیستم های فتوولتائیک انتخابی با طول موج مورد آزمایش قرار داد. این سیستم ها از پانل های خورشیدی شفاف برای اجازه دادن به نور به گیاهان استفاده می کنند، در حالیکه انرژی خورشیدی برای تولید برق تولید می شود. به طور شگفت انگیز، ۲۰ درصد از گیاهان بهتر و ۵ درصد کمتر نسبت به گلخانه ای معمولی استفاده می شود.

این گلخانه های خورشیدی تنها نوع نیستند. دیگر گلخانه های هوشمند از سنسورها برای نظارت بر درجه حرارت و رطوبت در داخل استفاده می کنند. با اتصال به اینترنت، یک کشاورز می تواند این سطوح را از طریق سیستم های آبیاری یا طرفداران کنترل کند. برخی از گلخانه های هوشمند، جریان هوا و آبیاری را خودکار می کنند.


IIoT انقلابی است اما نه درمان همه !!

اگرچه IIoT صنایع کشاورزی را انقلابی خواهد کرد، اما هنوز درمان نشده است. هدر غذا یک مشکل جدی در سراسر جهان است. این خیلی بد است که میزان مواد غذایی که در کشورهای صنعتی از بین رفته اند، برابر با غذای تولید شده در کشورهای کمتر توسعه یافته است. افزایش بهره وری مواد غذایی در کشورهای کمتر توسعه یافته به این مسئله کمک خواهد کرد که جهان صنعتی بر کاهش زباله تمرکز دارد. با این حال، IIoT تنها می تواند به افزایش بهره وری کمک کند، اگر زیرساخت اجازه داده شده برای سنسورهای متصل به اینترنت و کامپیوترها در دسترس باشد.

بانک جهانی این مشکل را تصدیق می کند، اما همچنین یادآور می شود که گروه های بشردوستانه در سراسر جهان در حال کمک به فناوری IIoT برای کشورهای فقیرتر هستند تا به کشاورزان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در تولیدشان کمک کنند. تنها زمانی که IIoT در دسترس همه کشاورزان در سراسر جهان است، تغییرات قابل توجهی در صنعت کشاورزی به نفع تمام انسانیت است.


و اما مزرعه آینده

اگر چه بعضی از این ابزار به نظر می رسد که از یک رمان علمی تخیلی می آید، کشاورزان در سراسر جهان در حال حاضر از آنها برای افزایش بهره وری استفاده می کنند. با استفاده از IIoT، کشاورزی سازنده تر و کارآمد تر می شود. مزارع با استفاده از سنسورها، دوربین ها و دستگاه های متصل به اینترنت که اطلاعات مربوط به محصولات و دام را جمع آوری می کنند، موثرتر می شوند.

کشاورزان که این فن آوری را نمی پذیرند، مزارع خود را در حال سقوط و عدم توانایی رقابت با امکانات تولیدی خواهند یافت. IIoT تبدیل به یک الزام برای تمام شرکت های تجاری کشاورزی است که می خواهند در آینده تولید مثبت داشته باشند.

مرجع : https://theiotmagazine.com