در دنیای ایمن متصل، محصولات هوشمند باید بتوانند اطلاعات را با چندین دستگاه مبادله کنند. برای انجام این کار، آنها باید به همان زبان صحبت کنند، به عنوان مثال پروتکل های ارتباطی.

پروتکل ها در مورد نحوه فرستادن سیگنال از یک دستگاه به یک دیگر به منظور ایجاد یک عمل، مانند روشن کردن و خاموش کردن چراغ ها است. درک کردن تفاوت بین پروتکل ها هنگام انتخاب دستگاه ها برای یک اکوسیستم خودکار ضروری است، چرا که هر پروتکل بر اساس برنامه کاربردی متفاوت است.

پروتکل های ارتباطی توسط کنسرسیوم، سازمان ها یا انجمن هایی که اعضای آنها درباره جزئیات “زبان” صحبت می کنند و موافقت می کنند، آنها را توصیف می کنند و حتی ممکن است نمونه های سخت افزاری را برای نشان دادن آنها ایجاد کنند.

این گروه ها می توانند “باز” ​​باشند و تقریبا هر کس از پروتکل مانند KNX و Z-wave استفاده کند. در عوض، آنها می توانند به صورت خصوصی توسعه یابند، جایی که فقط یک تولید کننده خاص مجاز به استفاده از پروتکل است، یا پروتکل برای تولید کنندگان چندگانه که باید ابتدا مجوز استفاده از آن را مانند ZigBee بگیرند، باز است.

پروتکل ها از طریق لایه های بی سیم و سیمی صحبت می کنند. اگر شما از علاقه مندی های اولیه DIY هستید، ممکن است بخواهید قبل از افزودن دستگاه های جدید به اکوسیستم خود، با پروتکل های محبوب محبوب آشنا شوید.

تفاوت بین پروتکل های اتوماسیون خانگی
حدود ده پروتکل اتوماسیون مختلف در دسترس وجود دارد. این پروتکل ها به دو دسته اساسی تقسیم می شوند: سیمی و بی سیم.

پروتکل های سیمی مانند UPB و X10 از سیم کشی موجود در خانه برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. پروتکل های سیمی معمولا قابل اطمینان هستند اما می توانند به سرعت رمزنگاری شوند.

پروتکل های بی سیم معمولا سریع تر و سازگار تر با سایر دستگاه ها هستند. پروتکل های اتوماسیون بی سیم خانگی شامل Z-Wave، ZigBee، Wi-Fi، Thread و بلوتوث است. این اتصالات بدون اتصال به خطوط برق ارتباط برقرار کرده و ارتباط برقرار می کنند و امنیت آنها را راحت تر می کند.

برخی از پروتکلها مانند Insteon و C-Bus از فن آوری های سیمی و بی سیم استفاده می کنند.

سازگاری با دستگاه های مختلف هوشمند خانه چیزی است که باید در نظر گرفت. ممکن است بخواهید یک پروتکل را انتخاب کنید که برای طیف گسترده ای از محصولات اتوماسیون خانگی استفاده شود بنابراین شما می توانید همچنان از آن استفاده کنید زیرا محصولات جدید به بازار معرفی می شوند.

پروتکل های دستگاه های خانه هوشمند

اشعه فرو سرخ
یکی از ساده ترین و قابل اطمینان ترین پروتکل ها، به طور معمول ارتباطات یک طرفه را ارائه می دهد. این شماره یک برای کنترل از راه دور، مانند یکی برای تلویزیون شما است.

اترنت
ارتباطات سیم کشی سریع و قابل اعتماد، با دامنه تا 100 متر و حساسیت کم به تداخل الکترومغناطیسی.

Wi-Fi
ارتباط بی سیم سریع و قابل اطمینان، با محدوده ای حدود 25 متری.

بلوتوث
یک پروتکل بیسیک (حدود 10 متری) که اغلب در گوشی ها، هدفون ها و بلندگوها استفاده می شود، استفاده می شود. سیستم hopping فرکانس تطبیقی آن، سیگنال های موجود مانند WiFi را تشخیص می دهد و نقشه کانال برای دستگاه های بلوتوث را برای به حداقل رساندن تداخل مذاکره می کند.

Thread
یک پروتکل بی سیم که توسط گروهی از شرکت ها مانند Nest، Samsung، QUALCOMM و OSRAM ساخته شده است. طراحی شده برای اجازه دادن به دستگاه ها در پروتکل آن برای برقراری ارتباط حتی زمانی که شبکه WiFi کاهش می یابد.


Zigbee
Zigbee یک پروتکل بی سیم است که در یک شبکه مش کار می کند. یعنی: از یک دستگاه برای ارسال یک سیگنال به دستگاه های دیگر، تقویت و گسترش شبکه استفاده می کند. ZigBee را می توان در dimmers، قفل درب، ترموستات، و بیشتر ساخته شده است. برای استفاده در WeMo و Philips Hue استفاده می شود.

Z-Wave
Z-Wave، همانند Zigbee، یک پروتکل شبکه مشعل است. از لحاظ فنی، تفاوت اصلی بین این دو، توان پردازش اطلاعات است – Z-wave تقریبا 6 برابر کندتر از Zigbee است. با این وجود، این کار نیاز به انرژی کمتری برای پوشش همان زبری دارد. SmartThings و Lowes Iris از Z-Wave استفاده می کنند.

KNX
KNX یک پروتکل باز است که در دهه های گذشته در بازار بوده و همچنین یکی از محبوب ترین پروتکل های اتوماسیون ساختمان است. این بر روی بیش از یک لایه فیزیکی عمل می کند، به عنوان مثال سیم کشی جفت پیچیده، شبکه خطوط برق، مادون قرمز، اترنت و RF.

با یک توپولوژی غیرمتمرکز، سیستم از یک واحد مرکزی عمل نمی کند، یعنی هر واحد که به اکوسیستم KNX متصل است، به خودی خود هوشمند است و به سایر قسمت ها وابسته نیست. یک مزیت بزرگ: اگر یک واحد نتواند، دیگران هنوز می توانند کسب و کار روزانه خود را ادامه دهند.

در نهایت راحتی و قابلیت اطمینان با KNX همراه با افزایش ایمنی همراه است، زیرا محصولات Certified KNX باید از EN-50941 (HBES / BACS) که نیاز به حوزه های مختلف ایمنی دارد: ایمنی الکتریکی، ایمنی محیطی، ایمنی عملکرد، EMC (سازگاری الکترومغناطیسی)، قابلیت اطمینان و عملکرد.

قابلیت همکاری و ایمنی
هر پروتکل تقاضای خود را برای این یا آن فن آوری دارد. اما اگر می خواهید همه آنها با هم کار کنند چه؟

به طور کلی، پروتکل ها هنوز هم به طور مستقیم با یکدیگر سازگار نیستند. شما می توانید ناراحتی را با یک توپی که پروتکل های متعددی را پشتیبانی می کند، مانند یک دستیار خانگی کنترل صدا کنترل کنید.

فقط به ذکر است که برخی از محصولات نیاز به یک گام اضافی برای ترجمه پروتکل به یک زبان دستیار خانگی خود را می توانند درک کنند: به عنوان مثال، فیلیپس لامپ های رنگی خود را تنها با یک ایکو آمازون از فیلیپس پل صحبت می کنند.

هشدار دیگر این است که برخی از هاب ها آماده شناسایی هر دستگاه نیستند، حتی اگر از پروتکل ها پشتیبانی کنند. شما می توانید از عدم قابلیت همکاری با انتخاب تنها محصولاتی استفاده کنید که از یک پروتکل اختصاصی استفاده می کنند.

اگر آزادی بیشتری برای اضافه کردن دستگاه های مارک های مختلف به اکوسیستم خود را ترجیح می دهید، قبل از دستیابی به یک دستگاه هوشمند جدید، قبل از انجام تحقیقات دقیق، توصیه می کنیم.

یکی دیگر از نکات خوب برای محصولات گواهی شده است. صدور گواهینامه توسط آزمایشگاه های آزمایش معتبر انجام می شود و تضمین می کند که یک محصول با استانداردها مطابقت دارد با دستورالعمل ها و مقررات مربوط به ایمنی و عملکرد.

در حالی که گواهینامه قابلیت همکاری را تضمین نمی کند، نگرانی سازنده برای آزمایش محصولات خود در طول مرحله توسعه نشان می دهد. شما حداقل می توانید اطمینان حاصل کنید که محصول شما الکتریکی، مکانیکی، فتو بیولوژیکی و شیمیایی ایمن است و وقتی که آن را روشن می کنید عملکرد دستگاه های دیگر را مختل نکنید.

مراجع: https://www.safewise.com و https://medium.com