برای مواردی که به عنوان حیاتی به عنوان هوا مهم است، تعداد کمی از ما زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد آن می کنیم. براساس داده های سازمان بهداشت جهانی، آلودگی هوا و کیفیت هوا ضعیف به طور متوسط 5/5 میلیون مرگ و میر ناشی از آن را به همراه داشته است. بنابراین، ما برای حفاظت از این منابع حیاتی و نامرئی چه کار میکنیم؟

یک راه حل بالقوه به وسیله “شهر هوشمند” به دست می آید – این آنهایی که از لحاظ تکنولوژیک و برنامه ریزی شده، به طور منظم برنامه ریزی شده اند که در سرتاسر جهان رشد می کنند. با استفاده از قدرت اینترنت اشیاء، شهرهای هوشمند آینده داده های آلودگی هوا را بهتر از همیشه به ارمغان خواهند آورد و برخی از دوره های عملی که براساس آن اطلاعات انجام می شود. در اینجا این است که چگونه همه کار می کند؟

چگونه IoT می تواند داده های آلودگی هوا را جمع آوری کند؟
البته، اینترنت چیزها نامی است که به وب گسترده ما میلیون ها کامپیوتر، دستگاه و دستگاه جمع آوری داده متصل شده است. تنها به این معنی است که IoT را به سمت کار “جمع آوری منابع” کیفیت هوا از انواع مختلف سنسورهای موجود در دسترس قرار دهیم. در نهایت، هدف از یک شهر هوشمند، استفاده از این «پوشش» دستگاههای حسگر برای جمعآوری اطلاعات بسیار دقیق و پویا در مورد تغییرات در آلودگی هوا و کیفیت در طول زمان، مناطق خاص با غلظت بیشتر آلودگیها و بینش بهتر منبع آلاینده ها. هنگامی که این داده ها شروع به نورد شدن می کنند، این موضوع آن است که آن را تجزیه و تحلیل کرده و اهداف و برنامه های عملی را مشخص کند.

تکنولوژی موجود می تواند چندین فرم داشته باشد، از جمله:

 سنسورهای ثابت: بعضی از شهرها سنسورهای ثابت را به ساختارهای شهر موجود اضافه می کنند. “Array of Things” در شیکاگو، که در سال 2014 شروع به کار کرد، یک رویکرد جدید را با پیوستن سنسور به چراغهای پست انجام داد. بارسلونا، اسپانیا، یک مسیر مشابه با روشنایی هوشمند در اطراف شهر را دنبال می کند که اطلاعات را به ادارات نظارتی دولتی و همچنین پورتال عمومی منتقل می کند.

سنسورهای موبایل: به دلایل مختلف، شهرهای هوشمند ممکن است جایگزین شوند تا تعداد کمی از سنسورهای تلفن همراه را که به طور دائمی به یک ساختار متصل نیستند، اجرا کنند. برنامه های خلبان دارای سنسورهای کیفیت هوای کمربند به نمایش نقشه های خیابانی می پردازند، در حالی که دیگران حتی برنامه های به اشتراک گذاری دوچرخه را برای ایجاد یک ناوگان سنسورهای تلفن همراه که در آن شهر قرار دارد، استفاده می کنند.

· اطلاعات سنسور تلفن همراه: با توجه مناسب به پیامدهای حفظ حریم خصوصی، محققان در MIT  و دیگر نقاط، اثربخشی استفاده از داده های سنسورهای ناشناس را از تلفن های همراه نشان داده اند تا مشخص شود که کدام بخش های شهر میزبان آلودگی های شیمیایی و آلودگی هوا هستند. در برخی موارد، این نوع داده ها می تواند حتی آموزنده تر از داده های جمع آوری شده از دستگاه های ثابت و تلفن همراه، از آنجا که گوشی های هوشمند ما با ما همیشه، از جمله جایی که ما زندگی می کنند و تفریح. استفاده از یادداشت های اتمسفری ناشناس از تلفنها ممکن است بیشترین اطلاعات “شخصی” در کیفیت هوای ما را داشته باشد.

مهم نیست که چطور آنها در نهایت مستقر می شوند، ارزش این داده ها دشوار است که بدتر شوند. شهرها و شهرداریهای ما هرگز در موقعیت بهتر برای جمع آوری اطلاعات گرانول در مورد حضور NO2 (دی اکسید نیتروژن)، CO2 (دی اکسید کربن) و کربن سیاه نیستند که ماده غلیظ ضخیم و مضر است که توسط موتورهای احتراق به اتمسفر اخراج شده است نیروگاه های بر پایه ذغال سنگ.

کربن سیاه یکی از مهمترین اهداف آلودگی هوا در مناطق شهری ما است. شناخته شده است که باعث مشکلات تنفسی و قلب و عروق و همچنین اختلالات مادرزادی احتمالی می شود.

افزایش درد و طولانی شدن به جلو:
نیاز به اطلاعات علمی قابل قبول و قابل قبول در کیفیت هوا در شهرهای ما هرگز بیشتر آشکار نشده است. در برخی از نقاط جهان در حال توسعه، مانند دهلی، غلظت برخی از انواع آلاینده ها در سه سال تنها دو سوم افزایش یافته است. اما با سرمایه گذاری های استراتژیک در تجهیزات تجاری و تجهیزات حسگر بی نظیر – که اکثر آنها برای استفاده در محیط های چالش برانگیز مناسب است – و توسعه سرویس ابر برای قدرت آن، جهان های توسعه یافته و در حال توسعه به زودی ابزارهای بهتر برای کمک به جلوگیری از تاثیرات محیطی صنعتی سازی سریع و افزایش جمعیت جهانی.

هنگامی که آنها غلظت و منابع و یا آلودگی هوا را درک می کنند، مهندسین و رؤسایات داخلی به درک بهتر این می اندیشند که چه نوع تغییرات ساختاری و نظارتی باید اتفاق بیفتد.

 به طور طبیعی، برای هر یک از انواع حسگرها که در بالا توضیح داده شده، مزایا و معایب آنها وجود دارد. سنسورهای نصب شده بر روی زیر ساخت های موجود در شهر، برخی از طولانی ترین مدت هستند، اما برخی از گران ترین آن ها نیز هستند. در اواخر سال 2016، شیکاگو تنها یک دهم از مجموع سنسورهایی را که قصد دارد آنها را به کار ببندد ایجاد کرده است – 50 در برابر یک هدف از 500. نقشه “کیفیت” هوا در شهر تا زمانی که کل شبکه از دستگاه های آنلاین به ارمغان می آورد. همچنین سوال جامع داده ها وجود دارد. برخی از شهرها ممکن است وسوسه شوند که هزینه های سنجش کم هزینه را برای کاهش هزینه ها دنبال کنند. با این حال، در مقایسه با مواد بسیار حساس مورد استفاده در آزمایشگاه ها و بافتشناسان، سرمایه گذاری اولیه در تکنولوژی کمتر قابل اعتماد، بسیار خوب عمل نمی کند.

اثربخشی سنسورهای کم هزینه که مورد بررسی قرار نگرفته اند به خودی خود تحت بررسی علمی قرار گرفته اند – و محققان از سودمندی راه حل های معقول در مقایسه با دستگاه های جدی علمی شکی دارند. اما با این هشدارها، مسیر در اینجا تقریبا یکنواخت تشویق کننده است. دستیابی به این میزان شفافیت و بینش در مورد آلودگی هوا اولین گام در جهت بهبود سلامت عمومی در فضاهای مشترک ما است.