چگونه یک میکروکنترلر مناسب برای دستگاه‌های اینترنت_اشیا انتخاب کنیم؟!

بیشتر کاربردهای اینترنت اشیا به چیزی بیش از اضافه کردن یک سنسور به یک شی نیاز دارد و یک میکروکنترلر در آن می‌تواند به عنوان مغز و یا هسته‌ اصلی دستگاه جهت دریافت داده، رمزنگاری برای ارسال و غیره به شمار رود. میکروکنترلر (MCU) یک کامپیوتر کوچک است که روی یک مدار یکپارچه و یا میکروچیپ قرار می‌گیرد و تفاوت آن با کامپیوترهای معمولی در این است که معمولا برای انجام یک عملکرد به کار می‌روند و دارای RAM و ROM نیز هستند. موارد زیر در انتخاب نوع میکروکنترلر در دستگاه‌های اینترنت اشیا بسیار حائز اهمیت اند:
مشخصات فنی: استفاده از یک میکروکنترلر به کارایی مورد انتظار از دستگاه بستگی دارد. عوامل فنی قابل توجه برای انتخاب یک میکروکنترلر عبارتند از:
۱_میزان حافظه
۲_سرعت پردازش
۳_مصرف انرژی
۴_ویژگی‌های امنیتی
۵_نوع اتصال (بلوتوث، وای فای یا سلولار و …)

هزینه: تمام مشخصات فنی ذکر شده در قیمت میکروکنترلر تاثیر گذار است. با داشتن یک دید صحیح از عملکرد دستگاه، علاوه بر انتخاب درست میکروکنترلر میتوان هزینه آن را نیز کنترل کرد.

پشتیبانی: هنگام انتخاب یک میکروکنترلر باید به میزان پشتیبانی تکنولوژی‌ها از آن و همچنین قطعات وابسته نیز توجه کرد. یک میکروکنترلر دارای سازگاری پایین، منابع کمی را در توسعه محصول در اختیار شما قرار می‌دهد و یکپارچه سازی با دیگر دستگاه‌های اینترنت اشیا را دشوار و یا نا ممکن می‌سازد.